mops Karolek

Karolek Reproduktor
(SAPHIRE OF MINGZONG Nam Kha (FCI))

Suka hodowlana Grejs mops

Suka Hodowlana „Grejs” GRACE HEBANOWA SFORA (FCI )

suka hodowlana mops "Coco""

Suka Hodowlana „Coco” LAVELI ENDZHEL TOUFEXISELIAS (FCI )

Jeny mops suka hodowla mopsów

Suka Hodowlana "Jeny" HEBANOWA SFORA (FCI )

Opis Rasy Mops

Pies mops to niewielki, krępy molos, ceniony za swój niezwykle przyjazny i serdeczny charakter. Jest pieskiem pogodnym i pełnym życia .

Wielkość mopsa – pomiędzy 25cm a 40cm
Waga- 6kg-8kg
Długość życia ok 13 lat

Mops jest jedną z najstarszych ras psów i pochodzi z Chin. Pierwsze wzmianki o rasie pochodzą z I w p.n.e. Z tego samego okresu pochodzą posążki i podobizny mopsów malowane na wazach. O czworonogach pisał już Konfucjusz. Opisywał je jako małe psy- krótkonogie i krótkonose. W Chinach były wyjątkowo cenne i cieszyły się powszechnym szacunkiem. Do Europy zostały przywiezione w XVI w przez Holendrów.

Mopsy są radosnymi pieskami które mocno przywiązują się do swoich opiekunów i wymagają ich uwagi. Są to psy inteligentne i łatwo się uczą choć potrzebują do tego zachęty np. ulubionego smakołyka.
Doskonale odnajdują się w grupie innych psów , szczególnie przedstawicieli tej samej rasy.

W naszej Hodowli Mopsów zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce mamy mopsy z doskonałym rodowodem, nagradzane na wielu wystawach. Potomków po najwybitniejszych championach.

hodowla chihuahua

Ciekawostki o Mopsach

  1. Rasa prawdopodobnie wzięła swoją nazwę od małpy. Marmozety były trzymane jako zwierzęta domowe na początku XVIII wieku i nazywano je mopsami. Nazwa przeszła na psa, ponieważ oba zwierzęta miały podobne rysy pyszczka.
  2. Mops jest oficjalną rasą Holenderskiego Dworu
  3. Chińscy cesarze traktowali mopsy jak członków rodziny królewskiej.