Hodować to znaczy poprawiać a nie pomnażać

Marisol MOMO FCI

suka hodowlana mops "Coco""

Kilka słów

Mopsy

Historia

Mops ma długą, nietypową historię. Uważa się, że pochodzi z Chin. Do Europy trafił razem z kupcami, a potem – przed XVI wiekiem, na terenach holenderskich – ulegał przekształceniom. Mopsy były nierozerwalnie związane z holenderskimi władcami z dynastii Orańskiej. Gdy (w 1689 roku, po chwalebnej rewolucji) Wilhelm III Orański został królem Anglii, przywiózł ze sobą mopsa, który odtąd zyskał sobie przychylność angielskich możnych.

Dowiedź się więcej

Charakter

Mopsy mają uroczy, łagodny charakter. Są radosne i towarzyskie. Mają wyrazistą osobowość, uwielbianą przez ludzi w każdym wieku. Bywają ciche i spokojne, ale potrafią też być psotne i skore do wygłupów. Świetnie sprawdzą się jako psy do towarzystwa, o ile poświęcimy im odpowiednio dużo uwagi. Mopsy nie lubią spędzać czasu z dala od swoich bliskich.

Żywienie

Psy miniaturki mają szybki metabolizm, spalają energię w krótkim czasie i potrzebują jeść często, ale mało. Karma dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i została podzielona na małe kawałki, dostosowane do ich niewielkiego pyska. To zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie.

Pielęgnacja

Mops nie wymaga intensywnej pielęgnacji – wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu. Jednak fałdki wokół jego nosa należy czyścić codziennie. 

hodowla chihuahua

Kilka słów

Chihuahua

Historia

Pochodzenie tego psa nie jest do końca znane, ale wszystkie wskazówki kierują nas w stronę Półwyspu Meksykańskiego. Jest to teren, który rzekomo zrodził setki lat temu rasę Techichi, która jest protoplastem psów rasy Chihuahua. Teraz już rozumiesz dlaczego nazwa Chihuahua jest słowem oznaczającym prowincję z Meksyku. W okolicach dwudziestego wieku, mieszkańcy jednego z miast tej prowincji zaczęli sprzedawać te psy. Pomimo tego, że rasa jest mieszaniną rasy Techichi – została wypromowana jako ta najstarsza, posiadająca Azteckie korzenie. Wydawało się to bardzo podobać Amerykańskim turystom i podróżnikom, którzy niedługo potem zaczęli nazywać te psy Chihuahua.

chihuahua suka hodowlana Berta

Dowiedź się więcej

Chihuahua charakterystyka

Najbardziej charakterystyczną cechą tych przyjacielskich psów jest zdecydowanie ich niewielki rozmiar. Są małe, ale przy tym bardzo muskularne, a ich nogi pomimo że bardzo cienkie – są niezwykle silne. Mają owalne pyski, które są proporcjonalnie ogromne w stosunku do rozmiarów ich ciała.

Chihuahua osobowość

Wiele osób uważa, że Chihuahuy mają nieciekawy temperament. Jest to absolutny mit, ponieważ prawda leży zupełnie po drugiej stronie. Są to psy niezwykle kochające i towarzyskie, jeśli je na takie wychowamy.

Osobowość tego psa będzie całościowo uzależniona od jego ludzkiej rodziny i otoczenia w jakim żyje. Pomimo tego, że są to psy kochające, Chihuahua znane są z bycia niezwykle upartymi. Są również bardzo spostrzegawcze i będą uciekać przed wszystkim czego się boją lub czego nie lubią, wręcz kochają przebywać z innymi psami swojej rasy.

hodowla chihuahua

Wiersz o psie

Na polu kalafiory,
na całe życie dość,
każdy kalafior spory,
i w każdym rośnie kość,
więc podjem znakomicie,
aż po żołądka kres.
Och, piękne, piękne życie.
Och piękny jestem pies.

Przechodzę do alkowy,
w alkowie stoi stół,
ma czworo nóg wołowych,
wędzonych w dymie z ziół,
pożeram wszystkie nogi,
zostaje tylko blat.
Ach! mój żywocie błogi.
Ach! piękny, piękny świat.

Po łączce chodzą krówki,
słownie sześćdziesiąt sześć,
podchodzę, to parówki,
gorące, tylko jeść,
parówki autentyczne,
kilometrowy zwój,
Ach! chwile niebotyczne.
Och! piękny świecie mój.

Na wzgórku stoi lasek,
a w lasku pachnie wrzos,
ten lasek też z kiełbasek,
i widzę, wrzos to sos,
więc cały lasek wcinam,
rozlewam wrzos do waz,
Ach! cudna to godzina.
Och! niebywały czas.

Już jesień jest niestety,
deszcz chlupie chlup, chlup, chlup,
spadają z drzew kotlety,
a wszystkie do mych stóp,
tłuszcz pryska mi na rzęsy,
sztukamięs pędzi wiatr,
wieprzowy wschodzi księżyc,
Zbaraniał cały świat.
Zbaraniał cały świat.